بوشن چیست؟ - انواع بوشن فلزی - steelpooshanalborz

بوشن چیست؟ - انواع بوشن فلزی - steelpooshanalborz

بوشن فشار قوی نوعی اتصالات فشار قوی می باشد و دسته ای از انواع اتصالات بسیار مهم و کاربردی فشار قوی در صنعت تاسیسات و لوله کشی به حساب می آید.

انواع بوشن فلزی

بوشن فشار قوی نوعی اتصالات فشار قوی می باشد و دسته ای از انواع اتصالات بسیار مهم و کاربردی فشار قوی در صنعت تاسیسات و لوله کشی به حساب می آید.

انواع بوشن فلزی

هدف اصلی استفاده از انواع مختلف اتصالات در لوله کشی:

برای ایجاد هرگونه تغییر در جهت جریان سیالات و لوله

ایجاد انشعاب در لوله اصلی برای فراهم کردن مسیر های بیشتر برای عبور سیال (شاخه دار کردن جریان اصلی)

بستن یکی از شاخه های لوله

بوشن فشار قوی، به عنوان اتصالات مهم در صنعت لوله کشی تولید انبوه شده و مورد استفاده قرار می گیرند و بوشن قطعه ای به ظاهر ساده ولی بسیار کاربردی در صنعت است. به طور کلی اتصالات موجود در صنایع تاسیسات و لوله کشی را می توان از جنبه های متفاوت و مختلفی مانند جنس، نحوه اتصال به لوله و تجهیزات، کلاس فشاری و … تقسیم بندی کرد.

از نظر نحوه اتصال به لوله، اتصالات فشار قوی به سه حالت کلی به لوله متصل می شوند و اتصالات را به سه دسته تقسیم می کنند: اتصالات فشار قوی دنده ای ، اتصالات فشار قوی ساکت ولد (جوشی) و اتصالات لب جوش (جوشی).

از نظر جنس اتصال، توجه به این نکته که اتصالات لوله ها باید با جنس لوله یکی باشند، حیاتی است. در صورت یکسان نبودن جنس لوله و اتصالات آن ممکن است در آینده احتمال خوردگی و شکستگی بالا برود. جنس اتصالات همانند جنس لوله ها متفاوت هستند و از مواد مختلفی برای تولید آن ها استفاده می شود. نکته ی مهم و اصلی این است که به دلیل حساس بودن بخشی که اتصالات در آن ها نصب می شود، به شکل معمول جنس اتصالات یک تا چند درجه بهتر از جنس خود لوله انتخاب می شود. از جمله جنس های معمول برای اتصالات میتوان موارد روبرو را نام برد: فولاد، آهن، چدن، پلاستیک.

بوشن های فشار قوی بسیار پرمصرف و کاربردی هستند و برای کاربردهای متفاوتی به کار می روند.

بیشتر بخوانید: استنلس استیل چیست؟

بوشن چیست؟

بوشن چیست؟

بوشن از جمله اتصالات در لوله کشی (Fittings) است که دارای اهمیت بسیاری هستند. بوشن در اتصالات قطعه استوانه ای شکل است که به طور معمول از جنس های فلزی (گالوانیزه و برنجی) و پلاستیکی (پی وی سی) در بازار موجود است. بوشن در واقع نوعی حلقه متصل بین دو لوله است که دو لوله را به هم متصل می کند. همچنین این قطعه استوانه ای به دو شکل رزوه ای یا دنده ای و جوشی تولید می شود و امکان اتصال به خطوط لوله را دارد.

بوشن وظیفه اتصال دو لوله به هم را در مسیر های لوله کشی به عهده دارد. به طور کلی اتصال لوله ها در مسیر می تواند با عملیات جوشکاری یا با رزوه انجام شود. استفاده از جوشکاری برای اتصال باعث می گردد که در صورت ایجاد خرابی در خط لوله، امکان تعویض لوله آسیب دیده بسیار مشکل گردد. به همین دلیل از قطعه ای به نام بوشن استفاده می شود.

یکی از مزایای استفاده از این قطعه امکان تعویض و رفع مشکل به صورت سریع و آسان می باشد. بوشن قطعه ای استوانه ای شکل است که در دو طرف از قسمت داخل رزوه شده است. این رزوه کاری با توجه به روزه روی لوله های خط انجام می پذیرد به این معنی که باید گام دنده ها با گام دنده ها در روی لوله ها یکسان باشد.

کار بوشن وصل کردن دو لوله به یک دیگر است و در این مرحله باید به آب بندی لوله ها نیز توجه کافی شود. رزوه کاری یکی از مهمترین خصوصیات بوشن است که باعث آب بندی و اتصال لوله ها به صورت دقیق می گردد. در صورت عدم رعایت نکات رزوه کاری روی بوشن ها امکان جدا شدن لوله ها و همچنین نفوذ سیال از داخل مسیر لوله به بیرون وجود دارد که باعث ایجاد مشکلات و خسارات مالی خواهد شد.

یکی دیگر از مواردی که در تولید بوشن باید توجه کرد استفاده از لوله های بدون درز در تولید بوشن های فلزی هست. این عمل باعث می گردد تا در اثر فشار داخلی سیال بوشن دچار شکستگی نگردد. در واقع به این بوشن ها، بوشن فشار قوی گفته می شود از آن جایی که تحمل فشار های بالا را دارند.

انواع بوشن و ویژگی های آن

انواع بوشن ها

انواع بوشن ها مخصوصا بوشن های فشار قوی، از تجهیزات پر کاربرد در صنعت لوله کشی هستند.

بیشتر بخوانید: انواع اتصالات استیل

انواع بوشن ها:

بوشن ساده: بوشن ساده قطعه استوانه ای تو خالی و ریخته شده از چدن است که از داخل قلاویز شده و جهت اتصال دو لوله هم قطر و هم راستا استفاده می شود .

بوشن روپیچ توپیچ: همان بوشن ساده است با این تفاوت که در دو سر به ترتیب از داخل و خارج دارای شیار (قلاویز و حدیده) است. بوشن روپیچ تو پیچ جهت اتصال دو قطعه که یکی از رو و دیگری از داخل دارای شیار و دندانه باشد کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرد.

بوشن تبدیل: این بوشن از چدن ریخته شده و قطر دو سر آن متفاوت است و جهت اتصال دو لوله با قطرهای مختلف استفاده می شود.

بوشن یک سر دنده (بوشن و مهره): بوشن یک سر دنده با جنس PVC، برای متصل کردن لوله های PVC برق به قوطی گالوانیزه به کار می رود. استفاده دارای اهمیت بسیار دیگر از این نوع بوشن، اتصال مناسب لوله های برقی PVC به تابلوی برق است.

بوشن دو سر کوپل تخت: جهت تعمیر شکستگی ها با وجود فضایی کم و ایجاد انشعابات جدید، از بوشن تخت تعمیری استفاده می شود.

بوشن فولادی: بوشن فولادی به دو صورت بوشن جوشی فولادی و بوشن جوشی استیل تولید و عرضه می شود.

بوشن جوشی : بوشن جوشی در صنایع مختلفی همچون صنایع بخار، آب، گاز و …کاربرد دارد. وظیفه بوشن جوشی متصل کردن دو لوله است. انواع بوشن های جوشی به شرح مقابل است: بوشن جوشی مانیسمان، بوشن جوشی فشار قوی، بوشن جوشی استیل، بوشن جوشی فولادی و بوشن جوشی درزدار.

طریقه ی تولید بوشن فشار قوی

طریقه ی تولید بوشن فشار قوی

استفاده از بوشن برای اتصال لوله ها مزایایی به همراه دارد:

راحتی در نصب

راحتی در اصلاح

راحتی در تعویض و نگهداری

بوشن فشار قوی در واقع نوعی بوشن مانیسمان بوده که به علت نداشتن درز جوشکاری از مقاومت مکانیکی بالایی برخوردار است و در نتیجه تحمل فشار های بالا را دارد. بوشن مانیسمان (بوشن فشار قوی) که در روند تولید آن از هیچگونه درز جوشی استفاده نشده و از جنس فولاد است، جزو پرطرفدارترین انواع بوشن ها برای اتصال خطوط لوله به یکدیگر هستند. لازم به ذکر است که بوشن فشار قوی فولادی طی فرایند گالوانیزه کردن، آبکاری شده و در برابر خوردگی، پوسیدگی و اکسایش مقاوم شده است.

مقاومت مکانیکی بوشن مانیسمان نیز در برابر تنش، فشار، زمین لرزه بسیار مناسب و مطلوب بوده و برای اتصالات روکار و زیر زمینی مناسب است. بوشن مانیسمان در انواع گوناگون چون بوشن جوشی، بوشن تبدیلی کوپلی، بوشن تبدیل، بوشن پرسی، بوشن تخت، بوشن مغزی، بوشن یکسر دنده، بوشن الکتروفیوژن مانیسمان در سایزهای مختلف برای انواع لوله ها در انواع معمولی، نیمه قوی و فشار قوی تولید گشته است.

موارد مصرف بوشن شش ضلعی چیست؟

بوشن شش ضلعی برای کاهش سایز رزوه‌های مادگی (از قطر بزرگ به قطر کوچکتر) استفاده می شود. بوشن شش ضلعی در دسته اتصالات رزوه ‌ای است که رزوه نرینگی آن بر روی بوشن (بیرون آن) و رزوه مادگی آن داخل بوشن قرار دارد و دارای سر شش ضلعی می ‌باشد که از آن برای سفت کردن اتصالات در قسمت دهانه رزوه شده استفاده می ‌شود.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر