معرفی انواع اتصالات استیل و کاربرد آن ها - تولید کننده اتصالات استیل

معرفی انواع اتصالات استیل و کاربرد آن ها - تولید کننده اتصالات استیل

معرفی انواع اتصالات استیل و کاربرد آن ها - تولید کننده اتصالات استیل

در صنعت تولید فلز و لوله استیل انواع مختلفی از اتصالات استیل موجود می باشد که هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند.

معرفی انواع اتصالات استیل

در صنعت تولید فلز و لوله استیل انواع مختلفی از اتصالات استیل موجود می باشد که هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند. 

 

تولیدکننده انواع اتصالات استیل

اتصالات نقش عمده ای در صنعت دارند. در لوله کشی های هر کارخانه ای اگر اتصالات استیل و یا هر فلز دیگری وجود نداشته باشد, ما نمی توانیم بسیاری از سیستم لوله کشی را در ارتباط با لوله ها و ورق و یا حتی شیرآلات استیل در یک مسیر مستقیم پیش ببریم. امروزه اتصال های استیل کاربردهای زیادی در لوله کشی صنعتی دارند مهمترین آن ها را می توان به تغییر جهت، شاخه گذاری، و یا تغییر قطر خط لوله اشاره کرد. در کل جنس استیل به دلیل داشتن خواص ضد رسوب، مقاومت در برابر آب و آتش و همچنین قابلیت تحمل وزن بالا و از مهم قابل بازیافت بودن آن در صنعت جایگاه ویژه ای دارد. 

 تولیدکننده انواع اتصالات استیل

انواع اتصالات استیل 

1. اتصالات لب جوش (Butt Weld)

2. اتصالات ساکت ولد (Socket Weld)

3. اتصالات رزوه ای (THD)

 

1.اتصالات لب جوش (Butt Weld)

اتصالات لب جوش

در اتصالات لب جوش، انتهای اتصال برای جوشکاری پخ زده می شود و شکل آن براساس میزان ضخامت آن ها متفاوت خواهد بود. استاندارد B16.2SASME نحوه آماده سازی و پخ زنی اتصالات لب جوش را فراهم آورده است. یکی از مهترین کاربردهای این اتصالات میتوان به جلوگیری دائمی از نشت، پیوستگی ساختار فلزی بین اتصالات و خط لوله که باعث افزایش میزان کشش مقاومتی سیم لوله کشی می گردد و همچنین کاهش درهم ریختگی جریان سیال، کاهش خورندگی و کاهش سایش در اثر فعایت شیمیایی اشاره کرد.

 مهمترین اتصالات استیل لب جوش: 

زانو 45 درجه

زانو 90 درجه (LR)

درپوش (Cap)

زانو 90 درجه (SR)

زانو 180 درجه (SR)

زانو 180 درجه (LR)

سه راهی مساوی (Equal Tee)

تبدیل هم مرکز (Concentric Reducer)

تبدیل غیر هم مرکز (Eccentric Reducer)

سه راهی تبدیلی (Reducing Tee)

مغزی استیل (Hex Nipple)

سرشلنگی استیل (Hose Nipple)

بوشن استیل (Coupling)

چیقی استیل (Street Elbow) اشاره کرد

 

2.اتصالات ساکت ولد (Socket Weld)

اتصالات ساکت ولد

یکی دیگر از اتصالات استیل اتصال ساکت ولد است این نوع اتصال با روش جوشکاری وصل می شوند و در حالت کلی به دو دسته استنس استیل و کربن استیل تقسیم می شوند. از این اتصالات برای خطوط انتقال فشار قوی و در سیستم های پایپینگ صنایع گوناگون استفاده می شوند که نیاز به اتصالاتی با دقت بیشتر و تحمل فشار بیشتر نیاز دارند همانند :صنایع نفت و گاز، صنایع پتروشیمی، صنایع پزشکی، صنایع نیروگاهی، سیستم های آتشفشانی.

انواع اتصالات ساکت ولد:

زانویی

سه راهی

کپ

تبدیل

بوشن کامل

نیم بوشن

بوشن تبدیل

مهره ماسور

 

مزایای اتصالات ساکت ولد

با توجه به فضای تو رفتگی در اتصالات ساکت ولد، از ابزار خاصی برای هم راستا کردن لوله با اتصالات استفاده نمی شود. این مدل اتصالات به شکلی هستند که جوشکاری آن ها کمترین میزان آسیب را به لوله وارد می کند.

 معایب اتصالات ساکت ولد

در جوشکاری این نوع اتصالات باید فضای 1.6 میلیمتری بین اتصال و انتهای لوله در نظر بگیرید. در این اتصال گپ های انبساطی باعث افزایش خوردگی می شود پس این اتصالات برای فعالیت های رادیواکتیو و خورنده مناسب نمی باشند.

3.اتصالات رزوه ای (اتصالات دنده ای)

اتصالات رزوه ای نوعی دیگر از اتصالات صنعتی استیل می باشند که بر خلاف جوشکاری از طریق پیچ اتصال برقرار می شوند. از اتصالات صنعتی رزوه ای معمولا با هدف ایجاد اتصال در لوله های کوچک استفاده می شود. ماشین آلات مخصوصی وجود دارند که بر روی پیچ ها رزوه ایجاد می کنند. حتما به این نکته باید توجه کرد که شکل رزوه های ایجاد شده در لوله به شکلی باشد که با اتصالات رزوه ای مطاقبت کند.

اتصالات رزوه ای

یکی از تجهیزات بسیار مهم در اتصالات رزوه ای خمیر لوله کشی و یا Pipe Dope می باشد. در گذشته برای ایجاد اتصال رزوه ها با همین نوع خمیر می پوشانند. خمیر به کار رفته در اتصالات رزوه ای دو مزیت و ویژگی دارند. یکی از مزیت های این خمیرها ایجاد سطحی روان بین رزوه و لوله می باشد و مزیت دیگر آن ایجاد آب بندی مناسب بر روی اتصال است.

 انواع اتصالات رزوه ای:

اتصالات رزوه ای استیل[THD]

سردنده استیل [Weld Nipple]

درپوش دنده ای استیل [THD Round Cap]

سه راهی دنده ای استیل [THD Tee]

مهره ماسوره دنده ای استیل [Union FF]

زانو دنده ای استیل [THD Elbow]

تبدیل دنده ای استیل [Hexagon Bushing]

 

اتصالات استیل دنده ای

این نوع اتصالات استیل در زیرمجموعه اتصالات رزوه ای قرار گرفه اند و دارای مزایا و کارایی های بسیار بهتری نسبت به دیگر زیر دسته های اتصالات رزوه ای هستند. اتصالات استیل دنده ای از مجموعه استنلس استیل های مقاوم هستند که به چند دسته تقسیم می شود. 

از این دسته ها می توان به 304 یا 316 اشاره کرد. دیگر استنلس استیل های معروف در بازار می توان به اتصالات استیل جوشی اشاره کرد. این نوع اتصالات از بهترین استنلس استیل ها ساخته شده است. 304 متشکل از آلیاژ کربن سخت است. 316 دومین استنلس استیل رایج بعد از 304 می باشد. در صورت استفاده از این دو نوع سری استیل ها, از خوردگی و زنگ زدگی جلوگیری می شود. 316 بیش از اتصالات استیل دنده ای 304 در مقابل فرسودگی و زنگ خوردگی، نیز مقاومت دارد.

استنلس استیل فقط یک ماده نیست. این نام به مجموعه ای از استیل های مقاوم در برابر زنگ زدگی و خوردگی گفته می شود. استنلس استیل ها، استیل هایی هستند که دارای حداقل 11% کرومیوم باشند. تمامی استنلس استیل ها دارای کرومیوم مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی هستند. این مقاومت آن ها در برابر زنگ زدگی و خوردگی به دلیل وجود اکسید کرومیومی هست که همیشه بر سطح استنلس استیل ها وجود دارد. اکسید موجود خاصیت منحصر به فردی دارد که عبارت است از تعمیر خودکار. اتصال های دنده ای که یکی از زیر مجموعه های استنلس استیل می باشد، این خاصیت را نیز دارد.

 

مزایای اتصالات استیل دنده ای

1.اتصالات مقاوم و انعطاف پذیر:

اتصالات دنده ای از مقاومت بالایی برخوردار هستند. این اتصالات در شرایط جوی ملایم به نوعی بیشتر از دیگر اتصالات با استیل های دیگر، مقاومت و کارایی دارد.

 2.دمای بالا و دمای پایین:

 اگر دما آنقدر بالا باشد که باعث گرم شدن اتصال های دنده ای شود، رنگ آن ها کم می شود با این حال هنگام گرم شدن همچنان مقاومت بالا داشته و دچار هیچگونه مشکلی نمی شود و در نتیجه از این اتصالات برای صنعت هایی که کاربردهای متنوعی دارند و نیازمند مقاومت در دمای بالا هستند، استفاده می گردد.

کاربرد اتصالات استیل در کارخانجات صنایع غذایی

کاربرد اتصالات استیل در کارخانجات صنایع غذایی

در کارخانه های غذایی می توان مشاهده کرد این اتصالات باید خاص باشد و کلا از متریال استیل 304 و 316 تولید می شوند. در خصوص کاربردها نیز بسته به نوع کارخانجات مواد غذایی, بیشتر اتصالات کاربرد شبیه به هم داشته و بعضی از آن ها در صنف های مختلف جهت انجام کار خاصی استفاده می شوند 

کاربردهای رایج اتصالات استیل در صنایع غذایی :

اتصالات لوله به لوله

اتصال لوله به شیرالات

اتصال لوله به اتصالات

اتصال لوله به خرطومی ها و مخازن

اتصال شیرآلات ابزار دقیق به اتصالات یا خرطومی ها و یا مخازن

اتصال حریان از لوله های استیل به حوضچه ها یا تانکرها

اتصال جریان از شیرالات ابزار دقیق به ورودی ها و خروجی ها

تغییر جهت لوله کشی

تقسیم جهت لوله کشی

روش های تولید اتصالات استیل

روش های تولید اتصالات استیل

میلگرد استیل در تولید اتصالات

در برخی اتصالات کربن استیل و استنلس استیل در میلگرد ها استفاده می شود

از نمونه اتصالات تولید شده از میلگرد می توان به بوشن ها ومغزی ها اشاره کرد

بعضی از تبدیل ها از میلگردها تولید می شوند

ماشین کاری میلگردها نیز در 90 درصد حالت های ماشین کاری روی دستگاه تراش می باشد

لوله استیل در تولید اتصالات

از لوله ها نیز در تولید انواع کلمپ و بست های استیل و واشرها استفاده می شود

این برش ها و ماشین کاری ها هم روی دستگاه تراش و هم روی رولینگ و تیغچه های صنعتی صورتی می گیرد

ریخته گری در تولید اتصالات

از ماشین کاری لوله و میلگرد نمی توان در تولید انواع اتصالات استیل مانند تبدیل ها ، سه راهی ها و ….. استفاده کرد که از پله ها و بریدگی های خاصی برخوردار است این اتصالات را به صورت ریخته گری انجام می دهند .

ریخته گری اتصالات همان استحکام مواد ماشین کاری شده را دارد

در ریخته گری نیز همان متریال استیل را که در ماشین کاری استفاده میکنیم استفاده میشود

ریخته گری اتصالات استیل برندهای معتبر جهانی را دارد که میتوانید از استیل آرام استعلام بگیرید  و جنس اورجینال با تلرانس دقیق خریداری کنید

در ریخته گری اتصالات کلیه تلرانس ها رعایت شده و اتصالات فیتینگ و ساکت ولد نیز دقت کافی را دارند

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر