【تولید کننده کپ استیل】 - استیل پوشان البرز

【تولید کننده کپ استیل】 - استیل پوشان البرز

کپ جوشی ، قطعه‌ای فولادی یا استنلیس استیل است که برای مسدود کردن انتهای لوله‌ در سیستم لوله کشی استفاده می‌شود و سایز آن بر اساس قطر لوله تعیین می شود.

تولید کننده کپ استیل


کپ جوشی ، قطعه‌ای فولادی یا استنلیس استیل است که برای مسدود کردن انتهای لوله‌ در سیستم لوله کشی استفاده می‌شود و سایز آن بر اساس قطر لوله تعیین می شود. کپ های فولادی که به نوعی متدوال‌ترین نوع هستند، از فولاد کربنی یا در واقع استیل کربن ساخته می‌شوند. در ترکیب فولاد کربنی مقادیر زیادی از کربن، منگنز ، گوگرد و فسفر وجود دارد و همواره مقادیر زیادی از عناصر دیگر حین ساخت آلیاژ وارد آن می‌شوند. کپ جوشی فولادی معمولا در انتهای لوله جوش داده می‌شود و اشکال مختلفی مثل بیضوی، کروی و نیم‌کره دارد.

تولید کننده کپ استیل
تولید کپ (cap) چگونه است؟

تولید کپ جوشی روش‌های مختلفی دارد، از جمله این روش ها می توان به روش کشش و روش حرارتی اشاره نمود. پروسه‌ تولید در قیمت گذاری انواع اتصالات موثر است.
در تولید کپ جوشی به روش کشش، کپ به شکل کششی فرم داده می‌شود. برای تولید این نوع کپ، ورق فولادی در ابعاد مشخص برش خورده و در قالب قرار می‌گیرد. در مرحله بعد با اعمال فشار هیدرولیک داخل قالب، به اندازه‌های استاندارد فرم داده می‌شود.

بیشتر بخوانید: تولید کننده سه راهی استیل

در روش حرارتی، کپ‌ها از داخل کوره عبور داده می‌شوند و تنش حرارتی ناشی از کوره، می‌تواند به صورت تنش پسماند روی قطعه باقی بماند، باید پس از عملیات حرارتی برای از بین بردن تنش‌های پسماند، عملیات تنش‌زدایی انجام شود. به این صورت که تنش طی عملیات حرارتی در کل سطح کپ پخش شده و در واقع خاصیت شکنندگی آن را رفع می‌کند. در تولید کپ‌ها، ممکن است ترک‌های سطحی هم ایجاد شود که در این صورت، از روش شات بلست برای رفع آن استفاده خواهد شد.


تفاوت کپ جوشی و فلنج کور

کپ جوشی برای مسدود کردن لوله در انتهای مسیر به کار می‌رود، تا از بیرون ریختن سیال و ایجاد خسارت‌ به سیستم لوله‌کشی جلوگیری شود. برای بستن انتهای مسیر لوله‌کشی، همواره ابزارهایی وجود دارند که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد که کپ‌ها و فلنج‌های کور از جمله آن‌ها هستند. علاوه بر بستن انتهای مسیر، کپ جوشی و فلنج کور کاربردهای دیگری هم دارند که می توان به موارد زیر اشاره نمود:
1-برای مسدود کردن انتهای کالکتورها
2-برای بخش‌های تکمیل‌نشده‌ لوله‌کشی که در آینده نیاز به گسترش خواهد داشت.
3-برای دریچه‌ خروجی مخازن و درام‌هایی که به درب نیاز دارند.
کپ‌ها معمولا به صورت جوشی استفاده می شوند و برای اتصالاتی به کار می‌روند که نیاز به مسدودسازی دائمی دارد. پس از جوش دادن انتهای لوله‌ها دیگر قادر به باز کردن آن‌‌ها به جز  برش دادن نیست پس کپ‌های جوشی در مکان‌هایی استفاده می‌شود که نیاز به اتصال و مسدودسازی، دائمی است.
فلنج هم قطعه‌ای فولادی است که در نحوه‌ اتصال با کپ متفاوت است. برخلاف کپ‌، در اتصال فلنج از اتصال پیچ و مهره‌ای استفاده می‌شود و به راحتی می‌توان در صورت نیاز آن را باز و بسته نممود. برای استفاده از فلنج کور، نیاز به یک فلنچ گلودار است تا به لوله جوش داده شده و فلنج کور با پیچ و مهره به آن وصل شود. هم کپ و هم فلنج جوشی برای بستن اتصالات و مسدود کردن مورد استفاده قرار می‌‌گیرد، با این تفاوت که در فلنج کور، این اتصال موقت و در کپ جوشی، اتصال دائمی خواهد بود.
انواع دیگر کپ نیز تولید می شود که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم:


کپ جوشی فولادی و کاربردهای آن

فولاد کربنی یا استیل کربن، ماده‌ اصلی ساخت کپ جوشی فولادی است. علاوه بر عناصر اصلی مثل کربن، منگنز و فسفر عناصری مانند هیدروژن، اکسیژن، نیتروژن و حتی عناصر آلیاژی سنگ معدن مثل نیکل، مس و آنتیموان هم وارد ترکیب شیمیایی آن می‌شوند. به طور کلی، به خاطر جنس و کاربرد فولاد، نوع فولادی متداول‌ترین نوع کپ به حساب می‌آید. کپ جوشی فولادی در دو نوع تخت و عدسی تولید می‌شود. برای نمونه کپ تخت از یک صفحه‌ دایره‌ای شکل تخت تشکیل شده است، اما کپ عدسی یا گود شکلی محدب دارد. نوع اتصال کپ‌های فولادی هم از طریق جوش در انتهای لوله‌ می باشد که باعث استحکام بیسار خوبی می‌شود.

تولید کپ استیل
کپ استنلیس استیل و کاربردهای آن

کپ جوشی استنلیس استیل هم در صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارد. از این کپ هم برای بستن انتهای لوله‌ها کپ جوشی استنلیس استیل استفاده می‌شود اما بعضی از انواع دیگر استفاده‌ آن، مخازن، جوشکاری و ماشین‌کاری است. دلیل استفاده‌ کپ استیل در این نوع صنایع، پایین‌تر بودن مقادیر کربن در ترکیبات آن می باشد که به سادگی در عملیات جوش‌کاری قابل استفاده است. جنس استیل این نوع از کپ‌ها، باعث می‌شود تا مقاومت زیادی در برابر خوردگی داشته باشند. کپ به نوعی یک وسیله‌ محافظتی برای سرپوش لوله‌ است و یکی از هدف‌های اصلی آن، ضد آب کردن اتصالات است، همچنین برای بستن انتهای لوله‌های هیدرولیک نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
کپ استنلس از نظر ظاهری در دو نوع استیل بلند و استیل کوتاه تولید می شود. در فرآیند تولید این کپ، به خاطر استفاده از استیل استنلیس و ترکیباتی مثل، کروم و نیکل، ویژگی هایی نظیر مقاومت بالایی در برابر شیمیایی شدن، اکسید شدن و خوردگی به دست می‌آید که آن‌ها را تبدیل به قطعاتی زنگ‌نزن خواهد کرد. همچنین به دلیل وجود عنصر مولبیدن در فرآیند ساخت، مقاومت کپ جوشی استیل در دماهای بالا و پایین بسیار پرکاربرد می باشد.


کپ جوشی درزدار

ماده‌ اولیه کپ درزدار، ورق رول‌شده است. در این روش، ورق‌ها به شکل لوله در آمده و با جوش به هم متصل می‌شوند. در فرآیند ساخت، ابتدا محل اتصال لبه‌ها از میدان الکتریکی می گذرد، مقاومت ایجاد شده و پس از تولید حرارت به هم جوش می‌خورند. مهم‌ترین ویژگی اتصالات درزدار، سبک‌تر بودن آن‌هاست. به همین دلیل ماشین‌آلات و تجهیزاتی که برای تولید این نوع از اتصالات لازم است، ارزان‌تر و در دسترس‌تر است. اتصالات جوشی درزدار در جاهایی مثل خطوط لوله‌کشی با دما و فشار پایین استفاده می‌شود که از حساسیت زیادی برخوردار نیست و هزینه‌ ساخت و اتصال بسیار کمتر خواهد بود. مورد استفاده‌ کپ جوشی درزدار، لوله‌کشی آب و گاز خانگی است و برای انتقال برق نیز کاربرد دارد.

بیشتر بخوانید: تولید کننده سر دنده استیل

کپ جوشی مانیسمان یا بدون درز

کپ جوشی مانیسمان به اسم کپ‌های بدون درز هم شناخته می‌شوند. کپ بدون درز با هدف بستن و کور کردن مسیر جریان به کار می‌رود و نحوه‌ اتصال آن نیز جوشی است. تفاوت اصلی این نوع از کپ‌ها فرآیند تولید و ماده‌ اولیه‌ آن‌هاست. به این معنی که در فرآیند تولید این نوع ، از روش جوش فلزات استفاده نمی‌شود، بلکه از مقاطعی به شکل شمش با استفاده از روش‌هایی مثل کشش، حرارت و عبور از زره و نیروهای گریز از مرکز استفاده می‌شود.

استیل پوشان البرز
کپ فشار قوی و کاربردهای آن

کپ فشار قوی با ضخامت بالا جهت تحمل فشارهای زیاد کاربرد دارد. در مواردی مانند پمپ برق یا بنزین که توانایی پمپ سیالات با فشار بالا را دارد، از این نوع کپ استفاده می‌شود. کپ‌های فولادی دو نوع فولادی و استنلیس هستند و می‌توانند مدل‌های رزوه شده یا ساکت ولدینگ داشته باشند. کپ‌های رزوه شده نسبت به کپ ساکت ولدینگ نصب راحت‌تری دارند، اما فشار کم‌تری را تحمل می‌کنند.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر